Wojny XXI wieku

Uważam że:

1)
większość sił i grup interesów, które toczą rozgrywki na arenie świata, bazuje na koncepcjach zaczerpniętych z książki Sztuka Wojny” Sunzi. Przykłady poniżej.

2)
we współczesnych konfliktach nie istnieją ostre granice między państwami toczącymi wojny. Nie ma okopów i wojny pozycyjnej (I wojna światowa), ani zmagań potęg przemysłowych i szeroko zakrojonych działań zbrojnych (II wojna światowa). Wojny destrukcyjne, które miały miejsce w przeszłości, zbytnio niszczą zasoby kraju podbijanego i atakującego. Vide: Amerykańska inwazja Iraku. Amerykańska gospodarka jest dramatycznie obciążona, Irak zdewastowany; plany eksploatacji ropy irackiej – zarzucone.
Przykład uderzenia i kontr-uderzenia (proszę zwrócić uwagę na użytą terminologię: Zdaniem licznych analityków blokada wyszukiwarek to kolejny krok chińskich władz w cenzurze internetu. Według Search Engine Roundtable najnowszy atak jest przede wszystkim odwetem chińskich władz za to, że Stany Zjednoczone przyjęły w tym tygodniu z honorami uważanego w Pekinie za dysydenta duchowego przywódcę Tybetu Dalajlamę. (artykuł źródłowy tutaj: Google) Tak naprawdę Googla zablokowano tylko na czas zjazdu partii, jednak idioci dziennikarze natychmiast rozdmuchali sprawę ponad stan faktyczny. Tak czy inaczej – nastąpiła wymiana ciosów w przestrzeni informacyjnej. „Obciążającą informację pamiętają wszyscy. Dementi – jeśli do takowego dojdzie – nikt.”

3)
Obecne wojny toczą się o wpływy. O takie przejęcie zasobów przeciwnika, lub o kontrolę nad nimi (jest różnica). Przejęcie takie nie naraża na zniszczenie ani infrastruktury, ani zasobów. Stronami w tej walce są nie tylko państwa, ale też rządy, korporacje i grupy interesów gospodarczych i branże.

4)

Sunzi pisze: „Siły które oddziaływają na sytuację unikają przybierania konkretnego kształtu, który może zostać precyzyjnie opisany. Jeśli się nam to powiedzie, uodpornimy się na spojrzenia najprzenikliwszych szpiegów i nawet najtęższe umysły nie będą w stanie przygotować godzących w nas planów.”

5)
Tak zwani Zwolennicy teorii spiskowych nie rozumieją, że wcale nie musi istnieć jakaś grupa, która od początku i z rozmysłem kreuje jakiś spisek bądź grupę zjawisk. Sunzi pisze: „Należy wyciągać korzyści z istniejącej sytuacji, jak wtedy, gdy toczymy kulę po stromym stoku, siła przez nas wkładana jest minimalna, a zyski ogromne.” Tak więc ludzie doszukujący się teorii spiskowych, sami wytrącają sobie oręż z rąk.

Przykład: Grupa ludzi oskarżona o spisek wcale nie musi się bronić na poziomie merytorycznym. Wystarczy że ośmieszy oskarżających bądź ich tezy – choćby doprowadzając je do absurdu lub twierdząc „dla nich wszystko jest teorią spiskową”.

6)
Współcześnie – tak zresztą jak zawsze -prowadzi się działania zmierzające do ogólnego osłabienia przeciwnika.

 

CDN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Releated

Rozmowa na kanale S. Pitoń: Żydzi, Izrael i Arabowie (23 czerwca 2024, quiz))

Linki do rozmowy z dn. 2024-06-23, nagranej 22 czerwca 2024: W tym linku cztery teksty (framgmenty książek): https://u.pcloud.link/publink/show?code=kZn7110ZDkbpm8Ad8rjs8gvgK1AmaFw12AKV 1. Artykuł nt. straży pożarnej na Tajwanie dla „Przeglądu pożarniczego”. Jego adaptacja stanie się częścią książki „Tajwan. Piękna wyspa w oku tajfunu” 2. Wstęp do właśnie pisanej książki nt. Izraela i bliskiego wschodu. 3. O jeden kraj […]

Odpowiedź na zarzuty postawione pod filmem „ONI ALBO MY!, rozmowa z Piotrem Plebaniakiem” z 20 maja 2024

Link do filmu https://youtu.be/LPA1lj09LPU (film osadzony na dole wpisu). Zrzut ekranu zarzutów również poniżej. Zarzuty na czerwono, w kolejności innej, niż w komentarzu użytkownika. Treść wersji archiwalnej przeredagowana językowo i stylistycznie. Nota: Dopiero po stwierdzeniu usunięcia moich odpowiedzi na zarzuty odkryłem  publicznie ujawnioną tożsamość użytkownika: Ryszard Zalski. Zapraszam do debaty. Noty dodatkowa: ani zgłaszający zarzuty, […]